29. novembra, 2021

Gorenjska-online.com

Prelepa Gorenjska, ponos si mi ti, kdorkoli te vidi – te znova želi …

Tekmovanje, močnejše od državnega prvenstva!

V soboto zvečer se je v radovljiškem športnem parku končala še ena – če je naša informacija pravilna: peta – sezona v Inline hokeju. Tekmovanje je urejeno v dve kakovostni ligi, od česar je letos v nižje rangirani Prvi ligi tekmovalo dvanajst ekip, v višje rangirani Ekstra ligi pa osem moštev. V Prvi ligi je bilo v letošnji sezoni odigranih vsega skupaj 90 tekem, v Ekstra ligi pa 63 tekem.

Brez najmanjših dvomov je moč zapisati, da tekmovanji v kvalitativnem smislu ponujata mnogo več, kakor sicer bolj popularno in v medijih pokrito dogajanje v hokeju na ledu. V radovljiškem športnem parku namreč vsako pomlad v zadnjih letih plastično podlogo, svoje palice in sklepe, pogosto pa tudi živce, brusi – z izjemo Anžeta Kopitarja – večina aktualnih reprezentantov, tudi tistih, ki si kruh sicer služijo v tujini. Nadalje sodeluje množica bivših in brez dvoma tudi bodočih članov reprezentance hokeja na ledu. Tem se pridružujejo igralci obeh slovenskih profesionalnih ekip ter nekaterih slovenskih amaterskih (ledenih) moštev, tako da je konkurenca v resnici zelo močna. Nepravično bi bilo naštevati igralce, ki sodelujejo, saj bi spričo množičnosti kaj hitro lahko po nepotrebnem koga izpustili. Bo pa pozorni bralec lahko našel nekaj teh imen spodaj pod kratkimi poročili o dogajanjih …

Konkurenca je pravzaprav v zadnjih letih postala tako močna, da – z nekaj najbolj vztrajnimi izjemami – niti v malenkost slabši Prvi ligi praktično ni več možnosti za povsem amatersko-ljubiteljske hokejiste, ki so v prvih izvedbah lige še v večjem številu sodelovali. Morda pa je tu prostor za organizatorje, da vzpostavijo znova še ligo za popolne amaterje, vendar se zastavlja vprašanje prostih terminov v športnem parku. Že tako je namreč v teh poletnih dneh, ko se liga zaključuje, hokejistom in podpornemu osebju zelo vroče, termini pa polno zasedeni.

Roko na srce, se običajno tekmovanja v obeh ligah končajo tja do državnega praznika ob koncu junija. Ker pa ne lani in ne letos razmere spričo plandemije niso bile normalne, sta se tekmovanji začeli kasneje (običajno se vse skupaj začne nekako sredi aprila, po koncu ledene sezone, tokrat pa so se tekme začele praktično konec maja), se je vse skupaj seveda zavleklo v poletje. Letos je bilo v obeh ligah registriranih preko 500 igralcev hokeja. Vsi na tekmah sicer niso nastopili. Posebej veseli dejstvo, da se je tudi v letošnji sezoni priključilo nekaj ženskih igralk, kar je bil sicer slučaj tudi v minulih letih. Ne nazadnje priložnost za igro dobi tudi nekaj mladih igralcev, ki se na plastični podlagi radovljiškega hokejskega igrišča tako lahko pomerijo s svojimi vzorniki z ledenih ploskev.

Če se na kratko ozremo na (sicer širša) dogajanja na finalni dan, dobimo takole poročilo:

V tekmi za tretje mesto v Prvi ligi sta se ob pol štirih popoldan udarili ekipi DOLENSKIH TOPLIC in STREL z BELE. V rednem delu sezone so na medsebojni tekmi Strele slavile kar z 11:5, v končnici pa se ekipi do tekme za tretje mesto seveda nista srečali. Dolenjci so povedli po hitrem protinapadu v 3. minuti. Na 2:0 so povišali v 12. minuti in kasneje zapravili še powerplay. V 19. minuti so imeli B’lani na voljo kazenski strel, ki pa ga niso izkoristili. 2:0 je ostalo tudi do polčasa. V drugem delu so Dolenjci najprej povišali na 3:0. Strele so znižale, a v 26. minuti spet zaostajale za tri zadetke (4:1). Ko so v 30. minuti B’lani znižali na 4:2, so Dolenjci vzeli time-out. Strele so na samo gol zaostanka prišle v 34. minuti. Dve minuti in pol pred iztekom rednega dela so time-out vzeli tudi Strele z Bele. Pomagalo je, saj so minuto in pol pred koncem izenačili. Sledil je podaljšek, ki pa se je končal že po 42 sekundah, saj so B’lani zabili gol za končno tretje mesto.

Tripping  (Penalty Shot)

Sledila je tekma za tretje mesto v Ekstra ligi med PINK PANTHERSI in PACIENTI. Redna ligaška tekma omenjenih se je 16. junija končala z golom za Pantherse v podaljšku (10:9). Sredi 5. minute tekme so povedli Pacienti. Panthersi so izenačili v 11. minuti. Do svojega prvega vodstva so Pinkiji prišli v 16. minuti, ob polčasu pa je bilo 3:1. Panthersi so v drugem polčasu povedli s 4:1, Pacienti pa so drugič zadeli v 26. minuti. V zadnjih 10 minut rednega dela tekme sta ekipi vstopili ob razmerju 5:2 za Pinkije. V 36. minuti so Pacienti dvakrat zadeli in se približali le še na gol zaostanka. V zadnje pol minute so Pacienti skušali izenačiti brez vratarja, do spremembe pa ni prišlo več in Pink Panthersi so osvojili končno tretje mesto.

Asst : Mahkovec, Marcel (17)

Čas na tekmah, ki se sicer z določenimi pridržki in spremembami igrajo v dolžini 2 x po dvajset minut, skozi vse tekmovanje teče, na finalnih tekmah pa se po vzoru z ledenih ploskev ura zaustavi ob vsaki prekinitvi.

Prvi vrhunec finalnega dne na ta način je nastopil ob pol šestih popoldan, ko sta se za naslov prvakov Prve lige pomerili moštvi GOSTILNICE IN PICERIJE CHILLI ter večino sezone vodilnih TIMING-a MOJSTRANA. Ligaška tekma med tema nasprotnikoma se je 8. junija končala s prepričljivo zmago Gostilničarjev z 10:4. Že sredi druge minute so Chilliji povedli. Na 2:0 so povišali v začetku 7. minute, na 3:0 pa sredi 12. Mojstrančani so prvič zadeli v 16. minuti. Ob koncu polčasa so Chilliji zadeli še dvakrat in na odmor odšli z udobnim vodstvom s 5:1. V drugem polčasu so najprej zadeli Mojstrančani (23. minuta, 5:2). Ko so Mojstrančani v 27. minuti zabili za 5:3, so si Chilliji vzeli time-out. Modri so v 29. minuti prišli na 5:4, v 30. minuti pa spet zaostajali za dva – 6:4. Ob koncu se je ponudila Mojstrančanom priložnost v powerplayu, ki pa ga niso izkoristili – prav nasprotno; ob igri z igralcem več so prejeli še sedmi zadetek, tako da so Chilliji kot prvi favoriti lige le-to tudi osvojili.

37:23 CHI Manfreda, Marjan Slashing 1:30

Tekma, ki pa tradicionalno privabi največ zanimanja ljubiteljev hokeja, mimoidočih firbcev in deklet, pa je seveda odločitev o prvakih Ekstra lige. V njej sta se pomerila tradicionalna nasprotnika, moč pa je reči tudi kar tradicionalna finalista – KLUB RADOVLJIŠKIH ŠTUDENTOV (KRŠ) in RED STARS. Marsikomu je ostalo v spominu, kako so v sezoni 2020 Red Starsi zmagali prav vse tekme v sezoni … razen zadnje, finalne. Zato so si seveda še kako želeli maščevanja za lanski poraz, gostitelji KRŠ pa seveda tudi niso imeli namena predati lovorike najboljših iz svojih rok (ter palic). Medsebojno ligaško tekmo so sicer zdaj že davnega prvega junija dobili Starsi z 8:6. Že v prvih 44 sekundah tekme so Starsi dvakrat zadeli in na ta način furiozno vstopili v tekmo. Na 3:0 so povišali v 3. minuti, na 4:0 pa v 5. Grogirani Študentje v črnih dresih so po petem paku, ki so ga v 6. minuti pobrali iz svoje mreže, vzeli time-out. V nadaljevanju so zaigrali bolje, pa vendar so kmalu spet začeli pobirati pake iz Trelčevega gola. Ob polčasu je bilo že 9:0 za Red Stars.

V začetku drugega dela so se končno prebudili tudi črni strelci; v prvih dveh minutah nadaljevanja so dvakrat premagali vratarja Starsev (9:2). Deseti gol so zvezde zabile v 25. minuti. Sledili so trije goli KRŠ-jevcev, v 34. minuti pa je bilo 11:5 za Starse. Ob koncu so se Red Stars pošteno maščevali za lanski poraz v finalu, tekmo zmagali s 13:5 in osvojili naslov.

28:11 KRŠ Bassanese, Luka Tripping 1:30

Sledila je še slovesna podelitev nagrad, mi pa si poglejmo najpomembnejše razvrstitve: