
V Mestni občini Kranj (MOK) so pod okriljem organizatorja, Zveze tabornikov občine Kranj, dopoldne izvedli že 20. čistilno akcijo OČISTIMO KRANJ 2021 – Kranj ni več usran. Zaradi epidemije covida-19 tako kot lani tudi tokratna akcija ni bila množična in je potekala v skladu z navodili štaba Civilne zaščite MOK, vseeno pa je na širšem območju MOK čistilo okoli 1700 ljudi. Skupno so zbrali kar 16.480 kilogramov odpadkov.
Uvod v današnjo čistilno akcijo se je zgodil že včeraj, ko je bližnjo okolico čistilo nekaj kranjskih šol in vrtec, danes pa so od jutranjih ur čistile le prijavljene zaključene skupine v skupinah z največ desetimi ljudmi in upoštevanjem samozaščitnih ukrepov. Poleg organizatorjev, Kranjskih tabornikov, so sodelovale še druge enote Civilne zaščite MOK, Komunala Kranj, številne krajevne skupnosti, prostovoljna gasilska in druga društva ter druge skupine in posamezniki.
Čistilni akciji so se pridružili tudi župan in podžupana Mestne občine Kranj, Matjaž Rakovec, Janez Černe in Robert Nograšek ter nekateri svetniki. Matjaž Rakovec in Janez Černe sta priskočila na pomoč društvu Prijatelji Jošta, ki so čistili ob cesti in parkiriščih pod Joštom ter področje od kamnoloma Pševo do Javornika. Zaradi epidemije, zlasti v času zaprtja občinskih meja, je bil naval na ta priljubljen kranjski hrib še večji, kar je pustilo posledice, med njimi tudi ogromno odvrženih odpadkov.
Župan MOK Matjaž Rakovec je ob tem povedal:
Od nedavnega je tudi Kranj med najbolj zelenimi destinacijami v Sloveniji. Ocenjevalci so mnenja, da resno in zavzeto pristopamo tako k trajnostnemu upravljanju destinacije kot varovanju in ohranjanju naravnih in kulturnih virov. Naša vizija destinacije je, da ta ostane čista, zdrava, varna in prijetna. To je bistvenega pomena za lokalno prebivalstvo, obenem pa to iščejo tudi sodobni turisti. Te velike vreče, ki smo jih danes napolnili z odpadki, temu zagotovo niso v prid. Zato bomo nepopustljivi in bomo na vse možne načine trkali na vest ter osveščali ljudi na vsakem koraku: da imamo le en planet in da ga je treba ohraniti lepega in zdravega tudi za zanamce. Naj Kranj postane svetli zgled, kako je mogoče dvigniti kulturo in spoštljiv odnos do narave.
Janez Černe je povzel situacijo pod Joštom:
Embalaža, maske, pasji iztrebki, celo odsluženi pralni stroj … Številni obiskovalci žal ne vedo, da so te površine večinoma v zasebni lasti, zato so čiščenje in vzdrževanje poti ter s tem povezani stroški breme lastnikov zemljišč. Edino prav bi bilo, da obiskovalci v dolino odnesejo svoje odpadke in s tem pokažejo hvaležnost, da lahko zasebno lastnino uporabljajo v lastni užitek, obenem pa so prijazni do narave. S čistilnimi akcijami zasebnikom vsaj malo pomagamo pri čiščenju, počistijo pa se tudi z odpadki najbolj obremenjene lokacije na območju kranjske občine, ki se jih sproti dodaja na digitalni zemljevid črnih točk. Hvaležni smo za vsa opozorila občank in občanov, krajevnih skupnosti in drugih. Naj se dobro sodelovanje nadaljuje.
Vodja čistilne akcije, Klemen Markelj, je temu pritrdil.
Letošnja čistilna akcija je že 20. po vrsti, to pa je obenem tudi obletnica dobrega sodelovanja Kranjskih tabornikov, Mestne občine Kranj in Komunale Kranj ter seveda Kranjčank in Kranjčanov. Vsa ta leta se trudimo z ozaveščevalnimi kampanjami privzgojiti spoštljiv do narave in rastemo skupaj v več pogledih, ne le s čedalje več udeleženci pri čiščenju. Lansko in letošnje leto je sicer epidemija nekoliko omejila obseg čistilne akcije, a razlika je od danes več kot očitna: v naravi je najmanj deset ton odpadkov manj.
Gorenjska Online lahko podprete z gesto dobre volje. Vzelo vam bo le trenutek. Hvala.
Podobne objave
KrOdDoma – nova doživetja in izzivi v Kranju
Z razstavo na prostem o dediščini prehrane na Gorenjskem
V Radovljici bodo aktivni ob svetovnem dnevu knjige