15. januarja, 2021

Gorenjska-online.com

Prelepa Gorenjska, ponos si mi ti, kdorkoli te vidi – te znova želi …

62 TOČK NA HOKEJSKI TEKMI – zgodilo se je na današnji dan

Tokratni prispevek v rubriki Na današnji dan – še pomnite tovariši, je nekoliko drugačen od ostalih. Dotika se namreč “norega dogodka”, kot so ga takrat poimenovali na oni strani velike luže. Na današnji dan leta 1985 sta namreč eno od najbolj norih tekem v sodobni zgodovini severnoameriške profesionalne hokejske lige NHL odigrali moštvi Edmonton Oilersov in Chicago Blackhawksov.

Igralci obeh moštev skupaj so na tekmi skupno dosegli kar 62 točk. Ob končnem rezultatu 12:9 za gostujočo ekipo iz Kanade, so na stadionu v Chicagu igralci Oilersov zabeležili skupno 36 točk; prav ob vsakem od njihovih dvanajstih zadetkov sta bili točki za podaji pripisani tudi dvema podajalcema. Le za malenkost slabši statistični dosežek je uspel domačim igralcem (26 točk), saj so pri devetih golih, ki so jih dosegli, osemkrat poleg zadetka zabeležili tudi dve podaji, le ob enem zadetku pa so sodniki priznali točko le enemu podajalcu.

Enaindvajset zadetkov na tekmi je pomenilo nov rekord lige NHL vse od obdobja, ko so v letu 1943 uvedli sredinsko rdečo črto in z njo povezana pravila, ki so v marsičem spremenila samo igro. Oilersi in Blackhawksi so prav tako poskrbeli za rekordno drugo tretjino v ligi NHL, saj sta v tem delu tekme ekipi skupaj dosegli kar dvanajst zadetkov!

V začetku druge tretjine so delovali Blackhawksi že kot povsem razbita vojska, saj so Oilersi povedli že s 6:0. Potem pa je v powerplayu (ob igri z igralcem več, op.p.) Denis Savard končno zadel za domače. Blackhawksom je v nori drugi tretjini uspelo rezultat dvakrat znižati na le dva gola zaostanka (7:5 in 8:6), nato pa sta Marty McSorley in Glenn Anderson ob koncu druge tretjine le poskrbela, da so Oilersi tudi na drugi odmor odšli z lepo prednostjo (10:6). V drugi tretjini je dva zadetka za Oilerse dosegel tudi znameniti finski hokejist Jari Kurri.

Finec je tekmo končal s hat-trickom (tremi doseženimi zadetki). Najbolj fascinantno pri vsem tem je dejstvo, da najboljši hokejist vseh časov Wayne Gretzky, ki je bil tedaj še član matičnih Oilersov, na tekmi ni dosegel zadetka. Zato pa je na njej izenačil rekord lige NHL s kar sedmimi podajami za zadetek. Tekmo je seveda končal kot igralec z največ točkami.

Pri Chicagu sta po dva gola dosegla Troy Murray in Ken Yaremchuk.

Poglejmo, kako so padali zadetki:

Obe ekipi sta na tekmi pred svoja vrata postavili oba svoja vratarja, noben od štirih pa očitno tega dne ni bil najbolj zbran, saj sta ekipi za skupno 21 golov potrebovali “le” 90 strelov … kar pa spet veliko pove o obrambah. Redke so namreč tekme, ko ekipi zbereta toliko strelov. Res pa je, da je bil tedanji hokej pač precej drugačen od dandanašnjega. Vseeno pa ostane odstotek ubranjenih strelov pri vseh štirih vratarjih zelo nizek. Pri Edmontonu je Andy Moog prejel pet zadetkov pri 81,5% uspešnosti branjenja, njegov kolega, znameniti grant Fuhr pa je prejel štiri gole in bil uspešen le 78,9%. Še slabše je šlo ubogima vratarjema pri Chicagu, saj je Murray Bannerman v slabih 40 minutah branjenja prejel kar deset zadetkov in bil ob tem le 72,2%, njegova menjava Bob Sauve pa je od osmih strelov, ki so v zadnji tretjini prileteli v njegovo smer, v mrežo spustil dva paka (75% uspešnost ubranjenih strelov).

Za ljubitelje zgodovine športa, statistike in nekdanjih zvezdnikov pa dodajamo še postavi in statistične dosežke hokejistov obeh ekip:

TOTAL 9 17 26 13 6 3 0 46 19.6

V tistih časih seveda še ni bilo na voljo interneta, še manj pa so ljubitelji najhitrejše moštvene igre na svetu, kakršnih na Gorenjskem res ne manjka, imeli možnost v tedanji Jugoslaviji dostopati do statističnih podatkov. Zato bo morda današni članek s povezavami marsikomu služil za vsaj nekaj vpogledov v tedanje stanje in kako minuto, morda celo urico “potopa” v nostalgične spomine na neko drugo obdobje …